HEPG12V26AH10EP
Genesis 12V 26AH AGM EP Series Sealed Lead Acid (SLA) Battery with M6 Terminals
From Our Experts:
Review
HEPG12V26AH10EP
308 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 0 dollars
Purchase Options for HEPG12V26AH10EP
Call Dublin for Availability
Ship to Home
Available
Product Information
  • Genesis 12V 26AH Sealed Lead Acid battery equipped with M6, C terminals.
  • The design of this battery offers deep cycling capabilities and is spill free.
  • Great for: medical equipment, telecommunications, computer backups and UPS applications.
  • Backed by a 1-year warranty
Item Number:
HEPG12V26AH10EP
Brand:
Genesis
Terminal Type:
M6 Insert, C, Insert Terminal
Capacity:
26Ah
Voltage:
12
Lead Acid Type:
General Purpose
Product Sub Category:
Telecom
Product Category:
Sealed Lead Acid
Chemistry:
Lead Acid
Lead Acid Design:
AGM
Weight:
22.35 lbs
Length:
6.565 in
Width:
6.92 in
Height:
4.957 in